Hunters Juniors -ottelutapahtumat pelataan toistaiseksi tyhjille katsomoille
25.10.2020 18:22 Seuratiedotteet / Pääsivusto

HUSin alueen seuroja on tiedotettu ja ohjeistettu jääkiekkoliiton toimesta pelaamaan ottelut toistaiseksi tyhjille katsomoille

Pyydämme ystävällisesti, että vierasjoukkueemme huomioivat ja kunnioittavat jääkiekkoliiton HUSin alueen seuroille kohdennettua ohjetta:

Ottelutapahtumat:

Osallistujamäärää suositellaan rajaamaan joukkueurheilussa niin, että ottelutapahtumiin osallistuvat vain otteluiden pelaamiseen olennaisesti liittyvät henkilöt. Tarkoittaa siis käytännössä sitä, että ottelut pelataan tyhjille katsomoille. Tämä ei koske esim. Mestistä, Suomi-sarjaa sekä Naisten Liigaa, II-div ja U20 SM-sarjaa niiden seurojen osalta, jotka järjestävät lipunmyyntiä (ovat yleisötapahtumien rajoituksien piirissä)

Hunters Juniors -kotijoukkueet ovat velvoitettuja ja oikeutettuja noudattamaan yo. ohjetta, ja tekemään tarvittavat toimenpiteet ottelutapahtuman osalta. Käytännössä ottelutapahtuman alkamista voidaan joutua lykkäämään tai ottelu keskeyttämään, mikäli ohjeistusta ei noudateta. Lisäksi Hunters Juniors seura raportoi aina mahdolliset ongelmat suoraan vastustajajoukkueen seuralle, ja samalla seura toivoo saavansa tietoonsa, mikäli seuramme vieraspeleissä on ongelmia liittyen tyhjille katsomoille pelaamiseen.

Otteluiden pelaamiseen olennaisesti liittyvät henkilöt ovat (hallikohtainen 50 hlön kokonaisraja ei saa ylittyä!)

 • Pelaajat
 • Valmentajat
 • Huoltajat
 • Joukkueenjohtaja
 • Tuomarit
 • Toimitsijat
 • Kuvaajat (1 per joukkue)
 • Pelaajatarkkailijat, scoutit ja seuran taito- ja maalivahtivalmentajat (pelaavien joukkueiden ulkopuoliset)

Muut voimassaolevat ohjeet:

 • Hallille vain täysin terveenä
 • Käsihygienia
 • Vältetään lähikontakteja ja pidetään turvavälit
 • Maskipakko yli 15-vuotiaille
 • Vältetään kaikkea turhaa oleskelua hallin sisätiloissa, pukukoppikäytäville kulku ulkokautta
 • Siirtyminen vaihtoaitioihin ja kaukaloihin vasta kun edellinen ryhmä on kokonaan poistunut omaan pukukoppiinsa

Kiitos että ymmärrätte ja noudatatte meille kaikille yhteisiä ohjeistuksia.

Yhteistyöterveisin,

Hunters Juniors -johtokunta

   
Lisää uutisia
Hunters Juniors ry
«  Toukokuu   »