Julkaistu: 18.12.2013 00.00

3. Leijonavuosi (7-vuotiaat)

Kolmantena vuotena kiekkokoulutyyppinen toiminta siirtyy vähitellen seuran G-juniorijoukkueen toiminnaksi. Pelataan kiekkokoulun turnauksia ja osallistutaan Leijonaliiga-toimintaan. Joukkue toimii vielä Leijona-kiekkokoulun opetussuunnitelman mukaisesti. Leijonaliigapelaaminen lisääntyy tämän vuosikurssin toiminnassa merkittävästi aiempien vuosikurssien toimintaan verrattuna. 

Opetussuunnitelmaan sisältyy suoran luistelun osalta syventäviä osia sekä harjoittelu painottuu kaarreluisteluun ja vauhtikäännöksiin. Taaksepäin luistelussa aloitetaan myös kaarreluistelun harjoittelu. Kiekonkäsittely opetellaan liikkeessä kuten vetosyöttö ja vetolaukaus. Pelin oppiminen tapahtuu sovelletuilla säännöillä. Leijonaliigatyyppinen pelaaminen aloitetaan, kevätpuolella pelataan Leijonaliigapelejä ja –turnauksia sekä korttelisarjoja. Kasvatuksellisessa sisällössä parityöskentely muuttuu ryhmässä toimimiseen, ja opetellaan huolehtimaan omista tavaroista sekä huomioimaan toinen toistaan.

VARUSTEET Jääkiekkovarusteet on suositeltava kaikilla lapsilla.

 

Seuran uusimmat